Přehled výroby nabízí komplexní pohled na výrobní operace jednotlivých výrobních zakázek s bohatým nástrojem pro filtraci. Vhodným nastavením filtrů a za pomoci nástrojů jako jsou „foťák“ nebo Procesní panel, které jsou schopny si nastavená kriteria zapamatovat a snadno opakovaně aplikovat, lze tento přehled využít jako silný nástroj pro sledování dění ve výrobě, odhalení chyb jak pracovníků, tak třeba i v samotné technologii.
Přehled výroby - výrobní operace zakázek.
Výkonná tlačítka:
provede filtraci a seřazení položek v přehledu podle nastavených kriterií
nastaví výběrová a filtrační kriteria do výchozí stavu
zobrazí součty základních hodnot přehledu
aktualizuje informaci zahájených operacích (má význam pouze pro režim odvádění výroby, kdy se zvlášť zadává čas zahájení operace a čas ukončení operace.
zobrazí přehled zahájených a dosud neukončených operací (pouze pro uživatele s právy V5)
Přehled "zahájených" dosud neukončených operací.
generátor vystavené objednávky kooperace. Má význam pouze pro položky typu „K“ (kooperace). Jestliže jsou ve výběru položky pro více kooperantů, vygeneruje se tolik objednávek, kolik je kooperantů.
Poklepáním na pole POZ (pozice výrobní operace) se otevře detailní karta výrobní operace.
Filtrační příznaky jsou specifické pro výrobní operace a jejich význam je následující.
- zobrazí pouze položky z dokončených zakázek |
- zobrazí pouze dokončené výrobní položky (v přehledu podbarveny modře) |
- zobrazí pouze položky typu „O“ práce ve vlastní firmě |
- zobrazí pouze položky typu „K“ práce mimo firmu (v přehledu podbarveny hnědě) |
- zobrazí položky zařazené na výrobní příkaz |
- zobrazí položky objednané u kooperanta |
- zobrazí položky, které se právě zpracovávají, nebo mají zpracovávat (její předchozí položka je hotová) |
- zobrazí pouze vybrané položky (prostřednictvím zeleného sloupce s otazníkem) |
- zobrazí výrobní operace, které byly zahájeny (má smysl pouze v režimu odvádění, kdy se u operace zadává zvlášť zahájení a ukončení). |
Mezi filtračními kriterii najdete i speciální „kontrolní“ kriterium, které umožní najít položky jejichž skutečně odvedený čas se liší od času plánovaného (normového).
- číselná hodnota udává interval neshody času -10% až +10%. Stav příznaku určuje, zda nás zajímají hodnoty uvnitř intervalu (položky, které se liší od plánu o méně než 10%), nebo vně intervalu (položky, které se liší od plánu o více než 10%).
V Přehledu výroby je dostupná i filtrace "Termín od - do", neboli datum plánovaného deadline, které je každé operaci přiděleno v rámci výrobního rozpadu výrobku zpětnou metodou podle potvrzeného termínu dodání výrobku.
Příklady:
Přehled výroby - výrobní operace
Přehled výroby - barevně odlišené kooperace a operace ve vlastní výrobě
DeadLine v Přehledu výroby
U dlouhých operací, které trvají více dní je důležité. kdy nejpozději se s výrobou musí začít, aby byl dodržen slíbený termín. Při výrobním rozpadu objednávky se nejprve zjišťuje datum 'DeadLine DO' (kdy operace nejpozději musí skončit) a následně se k ní zjišťuje datum 'DeadLine OD' (kdy nejpozději musí operace začít). U běžných operací bývají obvykle tyto dva datumy stejné, ale u těch "dlouhých" (nebo kooperací) už je třeba je rozlišovat a zajímat se právě o ten 'DeadLine OD'
• | zdroj sloupce DEADLINE zobrazuje "začátek DeadLine" (kdy nejpozději musí operace začít) |
• | filtrační kritérium DEADLINE OD (vyhodnocuje hodnotu "začátek DeadLine") |
• | přidáno řazení dle DEADLINE OD (vyhodnocuje hodnotu "začátek DeadLine") |
Sloupec ">" (zahájené operace)
Tyrkysový sloupec ">" obsahuje needitovatelný příznak, který ukazuje, že operace je zahájena na výrobním terminálu (v tomto okamžiku se jí tedy pracovník věnuje) nebo že je zahájena kooperace takzvaným "předáním do kooperace" a současně vyplněné množství v poli "ZAD M." v řádku odvedené koperace je větší než množství v poli "ODV M." (stále je více dílců zadáno do kooperace než se dosud vrátilo).
Pole ZAKÁZKA a POZ. je u takových položek taktéž barveně označeno (tyrkysová). Na přehledu výroby je pro takové položky samostatný filtrační příznak "zahájeno".
Přehled výroby - zahájené operace (právě se na nich pracuje)
Tlačítko vedle tohoto příznaku umožňuje uživatelům s přístupovými právy (V5) otevřít přehled všech zahájených operace na výrobním terminálu. Může totiž nastat situace, že pracovník na výrobním terminálu zahájí operaci a "zapomene" ji ukončit. Uživatel s odpovídajícími přístupovými právy může tedy tuto situaci napravit.
Zahájená operace:
- taková, která má záznam v tabulce [ZV TERMINAL] (tlačítko "modrá šipka" viz. níže)
NE-zahájená operace:
- nemá záznam v tabulce [ZV TERMINAL] a operace jako celek NENÍ hotová
Zahájená kooperace:
- má záznam v tabulce [_117 ZAK] = odvedený úkon a současně ZADANÉ množství je větší než ODVEDENÉ množství
NE-zahájená kooperace:
- nemá záznam v tabulce [_117 ZAK] = žádný odvedený úkon
- má záznam v tabulce [_117 ZAK] = odvedený úkon, kde ZADANÉ a ODVEDENÉ množství je shodné, ale operace jako celek NENÍ hotová
Přehled výroby - zahájené operace - filtr a funkční tlačítko
V otevřeném přehledu zahájených operací může editovat datum a čas zahájení operace (ČAS OD), aby po odvedení celkový čas odpovídal co nejvíce realitě. Poklepáním na řádek v tomto přehledu přenese rozpracovanou operaci zakázky přímo do výrobního terminálu k ukončení.
Přehled zahájených operací - všech pracovníků na všech strojích
Podobně přímo na kartě výrobního terminálu lze, po zadání kódu nebo jména pracovníka, zobrazit přehled jeho rozpracovaných výrobních operací a poklpáním na řádek rozpracované operace přenést tuto operaci přímo do výrobního terminálu k řádnému ukončení (opět k této akci musí mít přihlášený uživatel práva V5).
Přehled zahájených operací - konkrétní pracovník (použito funkční tlačítko na kartě Výrobního terminálu)
V našem příkladu se jedná o velmi dávno zahájenou operaci, proto výsledný čas operace systém spočítal na 844,5 hodiny. Při nápravě takových nedostatků věnujte, prosím, pozornost poli ČAS OD a hodnotu v tomto poli upravte na požadovanou. Jiným způsobem výsledný čas operace ovlivnit nemůžete. Čas operace potom má vliv na výpočet skutečných nákladů zakázky.
Poklepáním se načte vybraná operace do Výrobního terminálu k řádnému ukončení
Dostupnost materiálu pro výrobu
V rámci přepočtu skladové dostupnosti systém současně vyhodnocuje i potřebu materiálu pro realizaci zakázek zadaných do výroby. Výsledkem je informace, zda pro realizaci konkrétní výrobní operace máte k dispozici potřebný materiál. V Přehledu výroby (a v přehledu výrobních operací na Výrobním terminálu) je tato informace zobrazena zjednodušeně - pomocí barevných značek.
Dostupnost materiálu k provedení výrobní operace
bez barvy - výrobní operace nepotřebuje materiál, nebo se pro položku dostupnost ještě neřešila
zelená barva - materiál je pro výrobní operaci plně dostupný. Jestliže výrobní operace potřebuje více různých materiálů, jsou plně dostupné všechny.
červená barva - materiál pro výrobní operaci není plně dostupný. Jestliže výrobní operace potřebuje více různých materiálů, není některý z nich plně dostupný.
Možnost generování Výrobního příkazu nad Přehledem výroby
Položky, které hodně nafiltrujete můžete rovnou použít pro vytvoření Výrobního příkazu - použijte tlačítko
- vytvoří nebo doplní Výrobní příkaz z položek odpovídajích právě nastavenému filtru. |
Počet položek, které je možné jednorázově vložit do výrobního příkazu, je 500.
Do Výrobního příkazu lze vybrat pouze položky, které mají shodný stroj. Použijte vždy filtraci na STROJ !!
Po použití tohoto tlačítka následuje upřesňující dotaz
Upřesnění generování výrobního příkazu.
Zde můžete nechat vytvořit nový Výrobní příkaz nebo vybrané položky doplnit do příkazu již existujícího (dosud rozpracovaného).
Pro tvorbu nového příkazu můžete využít možnost zadání termínu dokončení výrobního příkazu. Toto datum by mělo pomoci pracovníkům se v časové kartě zorientovat, zda zpracovávaná položka je v termínu, nebo už po něm. Není však nijak omezující pro práci. Typicky tedy zadáte datum shodné s obdobím, které používáte pro filtraci výrobních operací v přehledu - například konec příštího týdne.
Jestliže "jen" doplňujete operace nových zakázek do již rozpracovaného období, použijete sekci "Doplň", kde vyberete příslušný z rozpracovaných Výrobních příkazů. V rozbalovacím poli "Příkaz" se nabízí pouze výrobní příkazy, které mají status "Rozpracován". Pokud již výrobní příkaz byl předán do výroby, můžete vytvořit příkaz nový se stejným termínem.