Najdete jej na kartě "skladového" robota, se kterým úzce souvisí a odkud jej vyvoláte použitím tlačtka "Výrobní příjemky"
Pro firmy zabývající se výrobou je nedílnou součástí skladového robota ještě další - výrobní robot. Tento nástroj byl vyvinut pro možnost dodatečně zaktualizovat a případně doplnit doklady rozpracované výroby, ale hlavně konečnou cenu hotového výrobku.
Karta "výrobního" robota - typické nastavení
Výrobní robot se obvykle spouští průběžně automaticky pro konkrétní výrobek ihned při odvádění výrobních úkonů nebo při dodatečném zásahu do výrobní operace. Tato vlastnost může být ale z nějakého důvodu v konfiguraci výroby vypnuta. Mimo to, nejčastějším důvodem pro aktualizaci výrobní ceny výrobků, je dodatečná aktualizace cen vstupních materiálů (MTZ).
Přepočet ceny probíhá podle tohoto vzorce:
cena výrobku = cena materiálu + doba práce * (cena stroje + cena tarif) * (1 + procento režie)
kde
cena_tarifu se hledá na kartě zaměstnance, který úkon odváděl. Pokud má tarifní třidu "0", hledá cena tarifní třídy plánované v kalkulaci
procento_rezie se hledá podle střediska uvedeného u stroje (středisko je uvedeno v Číselníku strojů). Režie zvyšuje, jak cenu stroje, tak cenu pracovníka.
Výrobní robot se proto používá v kombinaci se skladový robotem - ve třech krocích - prakticky takto:
1) Spustíte "skladového" robota, který opraví případné změny cen vstupních materiálů a nakupovaných dílů. Díky němu se však změní skladové ceny materiálů ovlivňující výrobní cenu hotového výrobku.
2) Spustíte "výrobního" robota, který propočte znovu skutečnou výrobní cenu výrobku s ohledem na změny vstupních cen materiálu. Díky tomu se však změní hodnota Příjemky hotového výrobku.
3) Spustíte opět " skladového" robota, který nyní opraví případně změny na výdejkách hotových výrobků ze skladu.
Jestliže si vyrábíte některé výrobky jako polotovary "na sklad" a používáte je pak v následujících zakázkách jako vstupní "materiál", je potřeba kroky 2 a 3 ještě zopakovat, protože v tomto případě výrobní cena "hotového výrobku - polotovaru" vstupuje jako nákladová do dalšího atd.
Datum úkonu od | - interval odvedení výrobních úkonů podle nichž se dohledá množina výrobků, které je potřeba přepočítat. |
Min. datum pohybu | - omezující datum, před které výrobní robot nepůjde i kdyby k tomu měl důvod. Měl by například vytvořit doklad rozpracované výroby pro úkon, který pracovník odvedl dodatečně do minulého období. Doklad se k úkonu vytvoří, ale nebude mít datum odvedení úkonu, ale právě toto minimální datum pohybu. Tento údaj je povinný a bez jeho vyplnění vás systém nepustí dál. |
Dojde-li k situaci, že robot bude chtít opravit cenu na existujícím dokladu "před" zadaným datumem, cena na konkrétním skladovém dokladu zůstane neozměněna, systém si pamatuje novou cenu a započte ji do ceny hotového výrobku.
Operace hotová | - vybere všechny výrobní operace, které mají datum "hotovo" v uvedeném intervalu a podle nich sestaví seznam výrobků, které je potřeba přepočítat. |
POZOR vždy se přepočítává hodnota celého výrobku! Přestože do uvedeného intervalu spadá pouze jediný úkon poslední operace výrobku, přepočítají se všehchny výrobní skladové pohyby celého výrobku!
Čís.zakázky | - vybere všechny výrobní úkony vybrané zakázky (všechny výrobky ve vybrané zakázce) |
Pozice výrobku | - vybere všechny výrobní úkony výrobku na vybrané pozici. Uvádí se pouze první trojčíslí, které prakticky odpovídá pozici výrobku na přijaté objednávce. |
Firma | - vebere všechny výrobní úkony výrobků a zakázek vybrané firmy (odběratele). |
Pro spuštění přepočtu skladových dokladů rozpracované výroby použijte tlačítko
Nedokončená výroba na uzavřených skladech
Výrobní robot zvládne vyladit nedokončenou výrobu i na uzavřených skladech (myšleno uzávěrkou období)
- doklady vyžadující změnu ceny u příjmu NV (nedokončené výroby) v uzavřeném období, vznikají jako nové příjmy - doklady umístěné k prvnímu dni PO uzávěrce. Jsou propojeny na Zakázku, Operaci a také na základní doklad příjmu NV, který opravují
- skladové karty NV potom i v těchto složitých situacích po dokončení výroby klesají na NULU
- opravný doklad a základní doklad příjmu NV jsou vzájemně provázané a jsou vidět vzájemně v souvisejících dokladech
Výrobního robot nezpracuje výrobek, jenž má všechno odvedení provedeno před datem skladové uzávěrky - to, co je kompletně vyrobeno před uzávěrkou se nemění.
oprava posloupnosti
Speciální zákaznická úprava - nemusí fungovat správně všem - NEPOUŽÍVAT.
Poslední sekce obsahuje samostatný nástroj, který se pokusí srovnat posloupnost již existujících skladových dokladů rozpracované výroby tak, aby na skladě nedocházelo k výdejům polotovarů do mínusu. Tato situace nastane, pokud pracovníci nedodržují časovou posloupnost odvádění operací, nebo jinak nesprávně odvádějí výrobní úkony.
Jestliže jsou nepřesnosti v odvádění výroby příliš rozsáhlé, nemusí se systému skladové doklady do správné posloupnosti poskládat!! Dbejte proto na správnost odvádění výroby!
Čís.zakázky | - vybere a pokusí se časově "srovnat" úkony vybrané zakázky |
Sklad | - pracuje pouze se skladovými pohyby na konkrétním skladě (obvykle se jedná o sklad rozpracované výroby) |
Pro spuštění tohoto nástroje použijte tlačítko .