Navigace:  Systém > Příchody/Odchody >

Přehled docházky

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Uživateli se také nabízí možnost celkového pohledu na Přehled docházky s množstvím výběrových kritérií.

Detailní Přehled záznamů docházky

Detailní Přehled záznamů docházky

 

nyniTlačítko doplní do filtračních polí "V době od:" a "V době do:" aktuální datum včetně času
zmenaStřední tlačítko doplní do filtračních polí "V době od:" aktuální datum s časem 0:00 a "V době do:" aktuální datum s časem 23:59. Šipkami se pak lze posunovat po dnech vpřed nebo vzad. Obdobná funkce je dostupná pro nastavení a změnu aktuálního týdne nebo měsíce.

Nepřítomnost        Příznakové pole N! na přehledu docházky umožňuje uživateli okamžitý pohled na nepřítomnosti.

 

Poklepáním na řádek záznamu lze otevřít detail a zjistit například, zda byl záznam pořízen v souladu se stanovenými pravidly nebo zda nebylo se záznamem dodatečně manipulováno.

DochazkaDetail

 

 

Zákonná Přestávka v práci

Dle zákoníku práce (262/2006 Sb.) má zaměstnanec po 6-ti hodinách nepřetržité práce nárok na přestávku. V systému S4S lze tuto přestávku skutečně vykazovat - ať už přímo v systému nebo pomocí aplikace 'Docházkový terminál' - ale není to úplně nutné. Systém při tisku měsíčního výkazu tuto přestávku sám zohlední a zobrazí (pracovník tak může zadávat v nejjednodušším případě pouze začátek a konec pracovní doby).

 

Systém pak umí reagovat na dvě situace:

 

a) Zaměstnanci NEOZNAČUJÍ skutečný začátek a konec přestávky

Jestliže pracovník odpracuje (vykáže) mezi 6-ti - 8-mi hodinami, náleží mu jedna 0,5 hod. přestávka, která se ve výkaze zobrazí v čase <začátek směny> + 4 hodiny
Jestliže pracovník odpracuje mezi 8-mi - 12-ti hodinami, náleží mu také jedna 0,5 hod. přestávka, která se ve výkaze zobrazí v čase <začátek směny> + 6 hodin

Od celkově odpracované doby se tedy v obou případech odečítá jen 1x 0,5h (při například dvanácti vykázaných hodinách se pracovníkovi započítává 11,5h práce) -- (viz výtah ze zákoníku + komentář níže)

 

a) Zaměstnanci OZNAČUJÍ začátek a konec přestávky

Jestliže pracovník odpracuje (vykáže) mezi 6-ti - 12-ti hodinami, náleží mu jedna 0,5 hod. přestávka, která se ve výkaze zobrazí v čase zahájení přestávky v minimální délce 30 minut (i kdyby skutečně vykázal méně). Je tedy třeba se zaměstnanci dohodnout, kdy může být přestávka zahájena nejdříve.

 

note2Jestliže pracovník např. vykáže přesně 6,0 hodin práce a následuje návštěva lékaře nebo dovolená (nepřítomnost v práci), přestávka v práci mu ještě nenáleží.

 

note2Jestliže pracovník odpracuje více než 12 hodin (což by ale podle zákoníku práce neměl !!!) náleží mu 2x 0,5 hod. přestávka, která se ve výkaze zobrazí jako jedna hodinová, v čase <začátek směny> + 6 hodin (detailní rozpitvání na dvě půlhodinové zatím není graficky řešeno.)

 

note2Odpracovanou dobou se rozumí doba po odečtení případné služební cesty! (např. jestliže má pracovník vykázáno v docházce 10 hodin, ale 8 hodin z toho byl na služební cestě, přestávka se nezobrazuje, ani neodečítá z celkově vykázaného času)

 

>>>>>>>>>>

262/2006 Sb. Zákon zákoník práce

HLAVA III

PŘESTÁVKA V PRÁCI A BEZPEČNOSTNÍ PŘESTÁVKA

§ 88

(1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci musí vždy být poskytnuta přestávka na jídlo a oddech podle věty první.

(2) Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut.

(3) Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.

(4) Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.

>>>>>>>>>>

 

K tomu je třeba vysvětlit následující:

Původně bylo v zákoníku práce, že zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci přestávku v práci po 4,5 hodinách nepřetržité práce. To pak znamenalo pro zaměstnance pracující v 12hodinových směnách, že jejich čistá pracovní doba byla pouze 11 hodin a jedna hodina (tedy 2 x 30 minut) se odpočítávala na přestávky v práci. Toto však bylo změněno cca v roce 2004, a ustanovení o přestávkách v práci bylo upraveno do dnešní podoby - jedna přestávka v práci po 6 hodinách nepřetržité práce.

To pak pro zaměstnance pracující v 12hodinových směnách znamená, že jejich čistá pracovní doba představuje 11,5 hodin (a v rámci celého kalendářního roku "ušetří" cca 4 – 6 směn oproti právnímu stavu před rokem 2004, kdy čistá pracovního doba z 12hodinové směny představovala 11 hodin).

 

tip2Aplikujeme-li znění zákona přísně do praxe, pak   12 hodin - (6 práce + 0,5 přestávka) = 5,5 hodiny   => nevzniká nárok na další přestávku.

 

V rámci pracovní nebo kolektivní smlouvy může být dohodnuto, že zaměstnanci pracující ve 12hodinových směnách budou čerpat dvě půlhodinové přestávky v práci na oddech a jídlo, pak se jim ale v rámci vykázaných 12-ti hodin započte jako čistá pracovní doba 11 hodin. V takovém případě se na tiskovém výstupu zobrazí kumulovaně jedna přestávka v době 6 hodin po zahájení práce v trvání 1 hodiny (2x 30 minut), nebo je třeba si objednat zákaznickou úpravu tiskové sestavy, která by toto detailněji zobrazila.