Při odvedení POSLEDNÍ operace technologického postupu výrobku standardně dochází automaticky k naskladnění HOTOVÉHO VÝROBKU na sklad výrobků (v režimu podle zvolené konfigurace).
Jestliže není poslední operace odvedena, není možné výrobek následně s fakturací vydat ze skladu, protože vůbec nedošlo k jejich naskladnění!
Jako poslední operaci výrobku používejte vždy jednu konkrétní operaci (například KONTROLA - Výstupní kontrola), aby bylo snadnější kontrolovat, například proč není výrobek skladem.
Jestliže se jedná o interní zakázku, objednávku "na sklad", naskladňují se hotové výrobky na sklad POLOTOVARŮ - jedná se přece o polotovar pro další výrobu.
V případě výroby dílů na tzv. mezisklad, tedy doporučujeme využít funkčnosti upřednostnění "domovských skladů". Vyhnete se tak problémům, kdy na jednom skladě se vám hromadí polotovary a na jiném skladě tytéž polotovary jsou v mínusu.
Potřebujete-li umožnit aktivaci příjmu výrobku na sklad například již při odvedení operace "Kontrola3" (výstupní kontrola), za kterou ovšem ještě figuruje operace "Balení", nebo "Expedice" - tedy v situaci, kdy se zboží dodává později, ale potřebujete vědět, že výrobek jako takový je již hotový a připraven ve skladě - výroba skončila - a "jen" čeká na finální zabalení a naložení dopravci.
V Konfiguraci výroby najdete možnost definovat nějakou konkrétní operaci, při níž k naskladnění hotového výrobku dojde i když tato nebude poslední.
Funkčnost NELZE používat v režimu Detailní evidence polotovarů!
Nastavení operace pro PHV (příjem hotového výrobku)
V Číselníku strojů si vyberte operaci (stroj), u něhož chcete naskladnění realizovat. Toto je vhodné provést v případě, že ve stávajících technologických postupech máte tuto operaci použitou výhradně u hotového výrobku - například 'Výstupní kontrola'. Spíše doporučujeme pro tento případ vytvořit nový stroj, který v případě potřeby vložíte do technologického postupu.
Příznak pro příjem hotového výrobku v Číselníku strojů.
PHV - příznak, který vyvolá příjem hotového výrobku i když operace není "poslední"
V Číselníku strojů můžete vybrat i několik operací pro vynucení příjmu hotového výrobku. Neměly by ale být v technolgickém postupu použity současně.
Na tuto skutečnost systém upozorňuje, ale v číselníku akci umožní.
Upozornění na duplicitní použití příznaku PHV v Číselníku strojů.
Toto může teoreticky nastat v případě, že funkčnost aktivuje a v již existujících postupech se zvolené operace současně již vyskytují. Systém se pak ve výrobě zachová tak, že k naskladnění hotového výrobku dojde u operace, která je blíže ke konci technologického postupu.
U nově tvořených postupů je již tato situace kontrolována, uživatel je upozorněn, že postup již jednu operaci s PHV obsahuje a další již do postupu vložit nelze.
Při zavření číselníku strojů dojde automaticky k aktualizaci příznaku PHV u stávajících objednávek, které již mají proveden výrobní rozpad, ale ještě nebyly vyrobeny - může to pár minut trvat!
Při použití výrobního rozpadu pak je příznak PHV nastaven takto:
- u operací v hlavní úrovni výrobku (Level 1) je příznak přednostně nastaven u vybrané operace. Jestliže taková operace v postupu není, je nastaven u "poslední operace".
- u operací v zanořené úrovni polotovarů (Level 2 - 20) je příznak VŽDY nastaven u "poslední operace", i kdyby polotovar vybranou operaci obsahoval
- jestliže hlavní úroveň výrobku obsahuje více vybraných operací současně, je příznak nastaven vždy na takové, která je blíže konci výrobního postupu
- jestliže je u výrobku odvedena jediná operace, k nastavení nebo změně příznaku na základě aktivace funce (nebo později změny v číselníku) nedojde
Příznak pro přijem hotového výrobku ve výrobním rozpadu.
V Přehledu výroby je možné operace s příznakem PHV filtrovat ...
Přehled výroby - možnost filtrace operací s PHV
... nebo například, pomocí uživatelského "podmíněného formátování", operace s příznakem PHV graficky zvýraznit.
Při odvedení Kooperace, při které se tvoří příjemka hotového výrobku s evidencí výr.čísel/šarží, zůstane příjemka neprovedená.
Je třeba výr.číslo/šarži doplnit ručně uživatelem a příjemku provést!