Je vrcholem struktury adresářů, které pak obsahují soubory, dá se říci v libovolném formátu, které jsou pak prostřednictvím tzv. 'Připojených objektů' připojovány k různým dokumentům v Soft-4-Sale.
Jak z výše uvedeného obrázku vyplývá, měl by být společný pro všechny typy "obecných" objektů.
Sám kořenový adresář by žádné soubory obsahovat neměl. Má složit pouze jako východiště pro různé situace, které můžete v S4S nastavit a využít.
Pod Kořenový adresář objektů spadají:
• | objekty připojované uživatelem ... světle modré adresáře mohou představovat různé kategorie připojovaných souborů. Lze dále libovolně členit podle použití objektu, dále pak na roky či měsíce. |
• | objekty příloh z Outlook ... tmavě modrý adresář, do kterého se ukládají přílohy synchronizovaných e-ailových zpráv (MS Outlook, Gmail apod.), dále lze členit na roky či měsíce. |
• | objekty archivovaných dokladů ... zelený adresář. Lze členit podle druhu archivovaného dokladu, dále pak na roky či měsíce. |
Všechny adresáře, vyjma roků a měsíců, jsou plně uživatelsky volitelné.
Kořenový adresář obecných objektů se nastavuje v
nebo jej také najdete v .
Základní nastavení kořenového adresáře objektů
Nastavení kořenového adresáře je vázáno na záznam v registrech, jak konkrétní stanice vidí cestu k datům systému - a právě v tom se mohou jednotlivé stanice lišit. Některá stanice je instalováná s cestou k datům přes mapovaný disk (S:\), jiná stanice vidí data jako URL cestu (\\server\softsale) či IP adresu (\\192.168.10.1\softsale), pro terminálové klientské stanice to může být dokonce lokální disk (C:\SoftSale).
Tato závislost je na kartě znázorněna oranžově podbarveným polem s vypsanou cestou k datům tak, jak ji právě daná stanice vidí.
Kořenový adresář objektů může, ale nemusí, být součástí hlavního (serverového) adresáře Soft-4-Sale. Může mít pro objekty různého druhu mít vyčleněn úplně jiný adresář, disk nebo dokonce stroj. Kořenový adresář pak posuje cestu k němu. Opět může být uveden libovolným způsobem - je však nutné zabezpečit, aby ze všech stanic odkazoval na STEJNÝ výchozí adresář ... např. S:\OBJEKTY, \\server\softsale\OBJEKTY, \\192.168.10.1\softsale\OBJEKTY, atd.
Jestliže tedy uvažujete o relevantním využívání Připojených objektů, zkontrolujte si na všech stanicích nastavení Kořenového adresáře.
Ideální samozřejmě je, aby všechny stanice viděly data stejným způsobem - nejlepší formou je definice prostřednictvím IP adresy (ta se jeví jako nejrychlejší a nejspolehlivější i pro samotný běh systému) - v takovém případě vám pak stačí definovat Kořenový adresář pouze jedenkrát a nastavení se projeví na všech stanicích.
Zkontrolujte nastavení Kořenového adresáře na všech stanicích !! Nenastavené stanice pak mohou vytvářet Připojené objekty tak, že budou fyzicky dostupné pouze pro ně, a také nebudou moci využívat automatické funkce spojené s Připojenými objekty.
záložka 'Hlavní nastavení'
Nabízí volbu, jak se má systém zachovat, jestliže dojde ke smazání karty Připojeného objektu v S4S.
• | smazat i fyzicky související soubor S DOTAZEM (doporučeno) |
• | související soubor NIKDY nemazat (?!) |
• | související soubor smazat VŽDY a BEZ DOTAZU (!!) |
Ve výchozím stavu není zapnutá žádná volba = v případě smazání karty Připojeného objektu soubory fyzicky zůstávají na disku.
Tato část Konfigurace už je "uživatelská" (!) takže pečlivě kontrolujte, jak se který uživatel bude chovat k uloženým souborům.
záložka 'Kopírování objektů'
Slouží ke zjednodušení práce s Připojenými objekty, aby uživatel nemusel složitě hledat, kam fyzicky soubor má uložit a následně jej v úložišti najít a připojit ...
Konfigurace kořenového adresáře - záložka Kopírování objektů
Cílový adresář pro objekty:
Vyberte jej použitím tlačítka vedle pole pro tento adresář. Systém vám nabídne strukturu úložiště, která bude rovnou otevřena v Kořenovém adresáři - vybíráte tedy adresář v první úrovni.
Z výše uvedeného obrázku vyplývá, že první úroveň pod Kořenovým adresářem může být i více členěná a za pomocí nástrojů, které si popíšeme niže se mohou soubory třídit do různých složek podle jejich typu a charakteru.
Námi nastavený adresář by měl být tedy takový, který pojme soubory, které nemají nějaký zvláštní význam a nechcete je od ostatních - třeba z důvodu nastavení přístupových práv uživatelů - oddělovat.
Cílový adresář pro objekty dle použití:
Z výše uvedeného schématu vyplývá, že v první úrovni přímo pod kořenovým adresářem, si můžete vytvořit libovolně rozsáhlou strukturu dalších adresářů, do nichž bude připojované soubory třídit. Není třeba vytvářet nějaké složité struktury adresářů, protože správu nad - na první pohled halabala - uloženými soubory přebírá S4S. Uživatel nepotřebuje přesně vědět, kde konkrétní soubor fyzicky leží, přes kartu Připojeného objektu jej ze systému vždy otevře.
Aby bylo možné soubory rozdělovat do vytvořených adresářů autmaticky, je třeba stanovit jistá pravidla. Každý Připojený objekt může být zatříděn v systému podle tzv. 'Použití'.
Tlačítko vedle tohoto popisku otevře Číselník použití objektů (je možné jej najít také v
.)
Číselník Použití připojených objektů
Čísleník umožňuje nastavit cestu k adresáři, kde mají být soubory tohoto určení fyzicky uloženy. K výběru adresáře slouží tlačítko na konci příslušného řádku, které uživatele rovnou nasměruje do Kořenového adresáře - vyberte tedy adresář navazující na adresář kořenový. Můžete vybrat i adresář ve více členěné struktuře (viz. obrázek).
Členění adresáře objektů
Výběrem jedné ze dvou voleb lze docílit ještě další detailnější roztřídění souborů. Příznaky v tomto případě fungují jako přepínač. Nastavení se týká současně VŠECH cílových adresářů!
Rok v cílovém adresáři automaticky vytvoří složku podle aktuálního roku (C:\SoftDEMO\OBJEKTY\ATESTY\2021)
Měsíc v cílovém adresáři automaticky vytvoří složku podle aktuálního roku a měsíce (C:\SoftDEMO\OBJEKTY\ATESTY\202110)
Jméno souboru
Nastavení, které umožňuje původní název souboru doplnit tak, aby se eliminovaly případné duplicity, které by při ukládání souborů do stejného adresáře způsobily jejich vzájemné přepisování.
Je možné definovat, zda se rozlišovací řetězec připojí na začátek (Prefix) nebo konec (Sufix) původního názvu souboru. Jako rozlišovací řetězec můžete použít:
Zkratka firmy - použije první čtyři znaky z názvu firmy uvedené na dokladu k němuž je objekt připojen
Datum - zapíše aktuální datum ve formátu RRRRMMDD
Č.dokladu - použije k rozlišení číslo dokladu, k němuž je objekt připojen
Automatika a dotazy
Právě toto nastavení umožní uživatelům správně a jednoduš pracovat s připojenými objekty.
Automatická kopie souboru | - po připojení souboru z jiného adresáře, než jakkoli podřízeného Kořenovému adresáři, systém automaticky BEZ DOTAZU soubor zkopíruje do adresáře, který odpovídá výše popsaným pravidlům, a vytvoří k němu Připojený objekt. |
Automatický přesun souboru | - po připojení souboru z jiného adresáře, než jakkoli podřízeného Kořenovému adresáři, systém automaticky BEZ DOTAZU soubor přesune do adresáře, který odpovídá výše popsaným pravidlům, a vytvoří k němu Připojený objekt. |
Neptát se před ruční akcí | - není-li zapnutá automatika kopírování nebo přesunu souboru, lze tuto akci vyvolat uživatelem ručně. Pro tuto situaci lze zde zvolit, zda k tomu dojde S DOTAZEM nebo BEZ DOTAZU. |
Při změně 'Použití' NEDOJDE automaticky ke zkopírování nebo přesunu souboru !! Po změně 'Použití' vždy použijte ruční PŘESUN.