.... Dle vyjádření ČSU s odkazem na aktuální příručku k vykazování Intrastatu, se zboží vrácené do ČR vykazuje v hlášení o přijetí s kódem obch. operace 21. Pokud daný subjekt nemá povinnost hlásit Intrastat ve směru přijetí (nedosáhl u přijetí zboží asimilačního prahu pro vykazování), nemusí nijak upravovat hlášení ve směru odeslání. To platí i pro opravy podaných hlášení. Pouze musí při sledování dosažení prahu pro vykazování přijetí, zahrnovat do hodnoty přijatého zboží i hodnotu vrácených zásilek. Toto pravidlo neplatí pouze pro e-shopy, ale je aplikovatelné na všechny případy, kdy po odeslání zboží dojde k jeho vrácení. (článek z 19.11.2015)
Konfigurace tvorby výkazů Intrastat je doplněna o dva příznaky, kterými definujete, zda máte povinnost vykazovat "odeslání" (typ věty O), "přijetí" (typ věty P), nebo oba směry.
Konfigurace parametrů pro výkaz INTRASTAT
Na základě stavu těchto příznaků následně systém při tvorbě podkladů pro výkaz Intrastat lépe reaguje na zpracování dobropisů.
Jestliže máte například povinnost vykazovat pouze směr "odeslání", jsou případné vystavené dobropisy ignorovány a do podkladů pro tvorbu výkazu se vůbec nedostanou. Analogicky systém reaguje i v opačném případě, u přijatých dobropisů, jestliže máte povinnost vykazovat pouze směr "přijetí".
Jestliže však máte povinnost vykazovat oba směry "odeslání" i "přijetí", jsou v podkladech pro tvorbu výkazu zahrnuty i dobropisy. Uvádí se kladnou částkou a současně jsou označeny opačným směrem pohybu. Dobropisy vystavené jsou označeny směrem pohybu "P" a objeví se tak ve výkazu pro "přijetí". Dobropisy přijaté jsou označeny směrem pohybu "O" a objeví se tak ve výkazu pro "odeslání".
Položky týkající se dobropisů mají ve výchozím stavu nastaven kód transakce "21". Nastavením filtrace lze tyto záznamy identifikovat, vyhledat a v případě potřeby si kód transakce v podkladech pro tvorbu intrastatu změníte.