Chcete vědět, co se právě na kterém pracovišti zpracovává? Chcete vědět, jak se daří dodržet předepsaná časová norma operace? Nezapomínají pracovníci výrobní operace ukončovat?
Kladete-li si takové otázky, pomůže vám funkce "Přehled zahájených operací" (
)
Po otevření přehledu systém načte aktuální situaci v zahájených operacích a graficky ji zobrazuje tak, že vidíte cca 2 - 3 hodiny do minulosti. Dlouhé operace se zobrazují maximálně do půlnoci následujícího dne i když ve skutečnosti trvají i déle. Jde nám hlavně o momentální situaci s kontrolou, zda některé zpracovávané operace netrvají výrazně déle než předpokládá plán. Může se jednat jak o "chybu" technologa, který přepokládal kratší výrobní čas, může se jednat o objektivní potíže, které se v rámci výroby vyskytly a se kterými se dopředu nepočítalo, může se však jednat i o chybu pracovníka, který "zapomněl" zahájenou operaci ukončit.
Přehled zahájených operací.
Na tomto přehledu uvidíte graficky znázorněno, jaký pracovník právě pracuje na které výrobní operaci. Do kdy teoreticky bude touto operací zaměstnán, v jaké fázi operace se nachází.
Jedním s parametrů řezení přehledu je 'DDLs' (deadline start - datum, kdy je potřeba operaci nejpozději zahájit, aby nebyl ohrožen termín dodání výrobku). Podle tohoto parametru lze tedy grafický přehled seřadit, potažením svislé lišty lze zobrazit i jeho hodnotu v odpovídajícím sloupci.
Pro rychlou indikaci, jak je na tom zahájená oprace právě vůči deadline zahájení, je použita značka (diamant) na úrovní aktuálního času.
Význam značek pro indikaci deadline:
deadline operace nelze zjistit (například u zahájených časových karet, které v sobě mohou zahrnovat operace s různým deadline)
deadline operace je již v minulosti (datum dodání výrobku je ohroženo)
deadline operace je právě dnes (realizace výrobku vůči datu dodání je na hraně)
deadline operace je v budoucnosti (pro výrobu máte dostatek časového prostoru)
Přehled se automaticky aktualizuje každých 5 minut, kdy dojde k přepočtu jednotlivých výrobních operací - některé operace z přehledu zmizí, protože již byly ukončeny, některé nově zahájené se objeví a u všech dojde k přepočtu poměru mezi plánovaným a dosud proběhnutým časem.
V případě okamžité potřeby můžete aktualizaci přehledu vyvolat použitím tlačítka .
Pomocí tlačítek můžete zvětšit nebo zmenšit zoom přehledu tak, abyste lépe viděli krátké operace. Vždy však uvidíte maximálně 48 hodinový aktuální úsek.
Přehled nabízí možnost řazení jednotlivých záznamů ve výchozím nastavení vzestupně podle data zahájení operace. K dispozici jsou ještě režimy podle jména zaměstance, podle stroje (pracoviště) nebo podle čísla výrobku.
Najetím kurzorem myši na bar konkrétní operace se dozvíte další doplňující informace.
Najetím kurzorem myši se o operaci dozvíte více.
Přehled zahájených operací zobrazuje nejen konkrétní zahájené samostatné operace z Výrobního terminálu, ale současně také zahájenou práci na Časové kartě.
Přehled zahájených operací zobrazuje i otevřené časové karty.
Zobrazují se jen "rozpracované" Časové karty pro stroje, které mají nastavený režim START-STOP
Čas od - datum a čas, kdy byla časová karta otevřena (zahájena)
Pracovník - jméno pracovníka, který časovou kartu vytvořil, její autor (je také zodpovědný za to, aby byla řádně ukončena)
Zakázka~Poz. - obsahuje vždy text "ČasKarta" doplněný jejím evidenčním číslem
Barevně zobrazený časový úsek ukazuje, jaký objem práce je v Časové kartě načten.
Poklepáním na řádek samostatné operace se otevře Výrobní terminál do něhož se rovnou načte konkrétní operace a umožní například její ukončení.
Poklepáním na řádek zahájené časové karty se otevře příslušná Časová karta a umožní s ní dále pracovat.
Změnou grafiky systém rozlišuje, které operace jsou "běžící" a které jsou momentálně "pozastavené".
Grafické znázornění "pozastavených" operací.
U pozastavených operací se do procentuálního vyjádření čerpání normovaného času doba přerušení nezapočítává. Po najetí myší nad bar takové operace se objeví informace o operaci včetně času přerušení.