Navigace:  Replikace > Selektivní replikace >

Přehled nastavení

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Kombinace selektivní replikace a stromové struktury

Pokud budete kombinovat obě varianty v replikacích, pak je nutné upozornit na fakt, že změny které nedojdou do uzlového satelitu (díky selektivním replikacím) nemohou dojít ani do podřízeného satelitu. Hierarchická struktura stromu představuje určité vyjádření podřízenosti a nadřízenosti i z hlediska toku informací.

Informace prochází stromem tak, aby došla z libovolného místa do všech satelitů. Pouze bude mít někdy delší cestu.

prehled.rep

Konfigurace selektivních replikací

Konfigurace selektivních replikací je založena na dvou postupných krocích:

1.Nastavení základního režimu
2.Stanovení předpisů (podmínek) selektivních replikací

Nastavení základního režimu najdete v menu Replikace - Konfigurace - Rozsah replikací. Uživatel má dvě možnosti:

kompletní (dosavadní režim replikací)
selektivní (teprve po volbě této varianty budou selektivní replikace využívány a bude pro ně možné nastavit podmínky

Pro stanovení podmínek selektivních replikací je připraven příkaz Replikace - Selektivní replikace - Nastavení rozsahu. Podmínky selektivních replikací jsou tvořeny definicí podmínek replikací pro jednotlivé typy dokladů a jednotlivé směry.

Pod pojmem směr zahrnujeme odpověď na otázku odkud kam posíláme data. Pokud máme dva satelity 01 a 02 pak máme dva směry:

ze satelitu 01 do satelitu 02  (zkráceně 0102)
ze satelitu 02 do satelitu 01 (zkráceně 0201)

Nová definice podmínek selektivní replikace se vytvoří tak, že uživatel vyplní směr a použije tlačítko Generuj. Vytvoří se kompletní sada definic pro zadaný směr s implicitním režimem "replikovat vše". Po vygenerování se otevře okno Předpisy selektivních replikací pro zadaný směr.

Pro každý směr a pro každý typ dokladu má uživatel tyto možnosti definic režimu:

replikovat vše (dosavadní režim kompletních replik)
selektivně replikovat podle:
číselné řady dokladů cílového satelitu (u prefixového zadání lze modifikovat prefix přímo v definici, implicitně se převezme k danému typu dokladu prefix z číselných řad cílového satelitu)
teritorií trhů cílového satelitu
obchodníků cílového satelitu
zakázek cílového satelitu (lze modifikovat prefix čísla zakázek přímo v definici, implicitně se převezme prefix čísla zakázky z číselných řad cílového satelitu)

Pokud pro daný směr a daný typ dokladu nebude definice vůbec existovat, bude použit režim "replikovat vše". Pokud pro celý jeden směr není založena vůbec žádná definice, znamená to že pro všechny typy dokladů bude použit režim  "replikovat vše".

Pro splnění podmínky odeslání dokladu stačí pokud bude platná jedna z aktivních podmínek replikací. Uživatel tedy dopředu rozhodne podle jakých kritérií bude rozhodnuto o replikacích

Ukázky využití selektivních replikací

S využitím funkcí selektivních replikací může správce systému zajistit například tyto požadavky:

na pobočku A nepůjdou faktury z pobočky B
do notebooku C nepůjdou vůbec žádné faktury a skladové pohyby
na pobočku A nepůjdou kontakty pobočky B
na pobočku A budou odeslány pouze její úkoly a úkoly pro jejich obchodníky
na pobočku A budou odeslány pouze kontakty a osoby, které patří do jejich teritorií trhu
na pobočku A budou odeslány pouze jejich záznamy z jednání a navíc ty záznamy z jednání související s jejich zakázkami a pak ještě záznamy z jednání jejich obchodníků a záznamy z jednání s firmami z jejich teritoria trhu
na pobočku A nebudou odesílány žádné změny v číselnících (změna na bezvýznamné pobočce nebude rozesílána na ostatní pobočky)
na pobočku A budou odesílány pouze ty přijaté faktury, které patří k jejich zakázkám

Dopady

Pomocí selektivní replikace lze dosáhnout stavu, kdy v centru je kompletní databáze a na pobočkách je databáze omezena především na jich vlastní data a data, která mají být distribuována.

Rychlost

Při běžné rutinní práci se systémem nedojde k žádné změně. Selektivní replikace se projeví pouze v době výroby změnové databáze, kdy na jedné straně dojde k nárůstu režijního času (více vnitřních testů), ale na druhé straně se replikuje někdy i podstatně méně dokladů. Výsledný čas výroby změnové databáze může být v nejhorším případě o 30% delší, ale také i 10 x kratší. )